6SL3120-1TE24-5AA0 SIEMENS Sinamics Single Motor Module 45A
Product condition Availability Warranty
Price
Exchange service
Ships from: FRANCE Warehouse
stock available Shipment within 3 days
Refurbished
Ships from: USA Warehouse
Estimate Totals
Enter your destination to get a totals estimate.
  • Top-quality products backed by a warranty
  • Advanced technical support
  • Secure payment process with PDF invoice
Order online your SIEMENS motor drive, with the reference SIEMENS 6SL3120-1TE24-5AA0 Single Motor Module 45A Booksize (6SL3 120-1TE24-5AA0 6SL31201TE245AA0 6SL3120 1TE24 5AA0 6SL312O-1TE24-5AA0 SINAMICS S120), directly online from Cnc-shopping. This SIEMENS 6SL3120-1TE24-5AA0drive module manages one single motor which itself manages one single axis; it belongs to the SINAMICS S120 drive system and to the Single Motor Modules type. Here are the different characteristics of this SIEMENS 6SL3120-1TE24-5AA0 drive module for spindle motors:
Input voltage: DC510-600V
Output: 3AC 400V - 45A
Rated power: 24kW
Pulse frequency: 4kHz