BOSCH SM15/30-TC1 DC 520V 065669-106 Servo Controller 15A
Product condition Availability Warranty
Price
Estimate Totals
BOSCH Servo Controller reference BOSCH SM15/30-TC1 DC 520V 065669-106 Servo Controller 15A (BOSCH SM 15/30-TC1) for sale online on Cnc-shopping website. This is a BOSCH Servo controller from the Servodyn SM-T family products. BOSCH SM 15/30-TC1 Servodyn inverter with a 15A rated current (continuous current) and 30A peak current (acceleration current) with transistor construction inside the BOSCH Servo module. This BOSCH SM15-30 Servo controller is fitted with mith axis motors type BOSCH SE / SD servo motors from Machine-tools. BOSCH SM15/30-TC1 powered by your own BOSCH VM60EB-TA Power supply on the side. The connection to the BOSCH brushless servo motors is made via terminals U2, V2, W2 of the associated servo modules. On the motors themeselves the connection is made via plug-in connectors.
Establish the DC link connection with the busbars and fastening screws supplied in the accessories pack. The see-through cover for the terminal block and the busbar connections must be replaced afterwards as protection against accidental contact. The right side of the busbar connection (on the right side of the VM, EBM or KM) must also be protected against accidental contact with an additional black plastic cover (supplied in the accessories pack for VM, KM or EBM). BOSCH SM15/30-TC1 DC 520V 065669-106 Servo Controller 15A