MITSUBISHI MR-J3-200B AC Servo drive MelServo 2kW
Product condition Availability Warranty
Price
Refurbished
Ships from: FRANCE Warehouse
stock available Immediate shipment Estimate my delivery
Estimate Totals
Enter your destination to get a totals estimate.
  • Top-quality products backed by a warranty
  • Advanced technical support
  • Secure payment process with PDF invoice
Buy online your MITSUBIHI ELECTRIC AC Servo drive reference MITSUBISHI MR-J3-200B (MRJ3200B MR-J3-2OOB SSCNET MELSERVO) directly on our e-store Cnc-shopping. This axis drive MITSUBISHI MR-J3-200B power 200W (2kW) is supplied in AC three-phase 200-230V. This Servo Amplifier MITSUBISHI MR-J3-200BN type MR-J3 200V Type belonging to the MELSERVO-J3-Super Series of servo amplifier and compatible with General-Purpose Interface and designed for use with MITSUBISHI Motion controllers of the MELSEC System Q SeriesMITSUBISHI MR-J3-200B uses the following characteristics:
Input: 10.5A  3PH +1PH  200-230V  50/60Hz
Output: 170V  0-360Hz  11A
Power: 200W (2kW)