MITSUBISHI MDS-EH-SP-200 Spindle Drive unit 400V 200A
Product condition Availability Warranty
Price
New
Ships from: USA Warehouse
stock available Shipment within 3 days
Exchange service
Ships from: USA Warehouse
Estimate Totals
Enter your destination to get a totals estimate.
  • Top-quality products backed by a warranty
  • Advanced technical support
  • Secure payment process with PDF invoice
Buy online your MITSUBISHI MDS-EH-SP-200 Spindle Drive Unit from our e-store Cnc-shopping
This high-performance Spindle Drive Unit, part of the renowned MDS-EH series by MITSUBISHI boasts a rated current of 90A and operates with a supply voltage of 380Vac-480Vac (400V class: 400Vac / 415Vac / 440Vac) or 513Vdc-648Vdc. It is compatible with 3-phase input (3P) or DC input and is designed for an ambient temperature range of 0...+55°C. With an IP20 protection rating, this spindle drive unit ensures durability and safety in industrial environments.