REXROTH HCS01.1E-W0018-A-03-B-ET-EC-NN-L3-NN-FW IndraDrive CS 18A
Product condition Availability Warranty
Price
Refurbished
Ships from: USA Warehouse
stock available Shipment within 3 days
Estimate Totals
Enter your destination to get a totals estimate.
  • Top-quality products backed by a warranty
  • Advanced technical support
  • Secure payment process with PDF invoice
This REXROTH HCS01.1E-W0018-A-03-B-ET-EC-NN-L3-NN-FW IndraDrive CS is equipped with advanced safety features such as Safe Torque Off (STO), ensuring the highest safety standards for your operations. Its technical specifications include a current rating of 18A, an International Protection Code of IP20, a nominal mains frequency of 50-60 Hz, an output voltage of 3 x AC 0 ... 230 V, and a maximum power (without choke) of 4.8 kW.