REXROTH HCS01.1E-W0018-A-03-B-ET-EC-NN-L4-NN-FW IndraDrive CS 18A STO + SBC
Product condition Availability Warranty
Price
Refurbished
Ships from: USA Warehouse
stock available Shipment within 3 days
Estimate Totals
Enter your destination to get a totals estimate.
  • Top-quality products backed by a warranty
  • Advanced technical support
  • Secure payment process with PDF invoice
This REXROTH HCS01.1E-W0018-A-03-B-ET-EC-NN-L4-NN-FW IndraDrive CS is equipped with advanced safety features such as Safe Torque Off (STO) and and Safe Brake Control (SBC), ensuring the highest safety standards for your operations. Its technical specifications include a current rating of 18A, an International Protection Code of IP20, a nominal mains frequency of 50-60 Hz, an output voltage of 3 x AC 0 ... 230 V, and a maximum power (without choke) of 4.8 kW.